KES ON VINKU?

Vinku on tegelane, kes suudab vabalt hakkama saada näiteks ilma õhuta, ent vajab viinereid nagu õhku. Võib isegi julgelt öelda, et viinerid on tema jaoks sama, mis meie jaoks õhk. Sest kuidas muidu oleks ta saanud rallida kosmoses ühest galaktikast teise oma lahtise kabriolettkosmosekruiseriga? Kosmoses pole ju õhku!

Ükskord Andromeeda udukogus driftides ja kannakaid tehes sattus Vinku aga nii hoogu, et kaotas lõpuks suunataju ja tal polnud enam aimugi, kus ta kodu on.

Oma õuduseks avastas ta äkki, et terves udukogus pole mitte ühtegi viinerijaama, viineriputkast rääkimata. Äkki meenus talle ähmaselt kooli galaktika tunnis räägitud jutt mingist planeedist nimega Näm, kus pidavat samuti leiduma viinereid. Ja et see planeet nimega Näm asus kusagil mingi Jupiteri lähedal. Ja et Jupiter peaks olema enam-vähem samas kandis, kus ta parasjagu kondas.

Vinku pistis puusa viimase viineripaki ja asus äärmisel säästurežiimil otsima seda tundmatut Nämi. Seda enam, et ühe väikese planeedi leidmine 757 494 865 970 885 675 897 879 706 876 759 404 367 595 759 685 786 654 planeedi seast võtab ikka parasjagu aega. Ja muidugi kütust tema kabriolettkosmosekruiserist.

Säästurežiimil lennates suutis ta ennast siiski õige planeedini välja vedada, ent hoolimata väga ökonoomsest sõidustiilist lõppes Vinkul 153837,32 kilomeetrit enne maakera (mis muide oligi Vinku otsitud planeet Näm) ikkagi kütus. Õnneks oli hoogu veel piisavalt, et jõuda vabaga vuhisedes planeedini, aga tema kruiser oli täiesti juhitamatu. Nii et kui Vinku oleks potsatanud Sahara kõrbesse või Amazonase džunglisse, oleks tal olnud ikka tõsine näm majas.

Aga Vinkul vedas.

Nimelt lendas ta otsejoones ühe maja avatud köögiaknast sisse just sellel hetkel, kui üks maa-asukas oli avanud külmkapi ukse. Nii ta sinna kappi maanduski, mürtsti! Ja ühes korralikus külmkapis on alati teadupärast varuks üks paras ports viinereid. Seda märgates soovis Vinku endale palju õnne täpsuka puhul. Ta oli jõudnud täpselt õigele planeedile.

Ja kuigi talle meeldis koht, kuhu ta maandus, esimesest silmapilgust peale, näris teda siiski väike kahtluseuss. Kuidas ta siin hakkama saab? Ei oska ju Vinku sõnagi Maa keelt, sest tema koduplaneedil saab kõik asjad aetud ühe sõnaga. Näm. Sellel sõnal on Vinku keeles 37 459 tähendust, nii nagu meie keeles on mõnikord ühel sõnal 3 tähendust. Ja kuna juhtumisi ongi vinku keeles 37 459 sõna, saavadki vinkud kõik oma jutud räägitud selle ühe sõnaga.

Vinku õnneks leidus selles kapis aga üks erudiit, kes mingil seletamatul põhjusel sai aru Vinku näminast, kuigi ta ei olnud õppinud elus ühtegi võõrkeelt. See tegelane oli prantsuse päritolu oliiv Olivier. Otse loomulikult saigi temast Vinku suurim sõber ehk Näm, nagu Vinku teda kutsub. Kahjuks on aga vaimsete huvidega Olivier tehnikas täielik võhik ega oska absoluutselt Vinkut tehnilistes küsimustes aidata. Näiteks selle koha peal, kuidas saada uuesti käima Vinku kruiser, on Olivieril mõistus otsas. Nagu oleks tal aju peast välja võetud ja paprikatükk asemele pandud.

Aga sinul? Kas sina saad hakkama?

© 2009 Rakvere Lihakombinaat AS
Vinku on Rakvere Lihakombinaadi registreeritud kaubamärk.